Podstawowe informacje o ZDH "Bractwo"

 Nazwa: Związek 5-tych i 29-tych Drużyn Harcerskich „BRACTWO”

 

Skrót nazwy: ZDH „BRACTWO”

 

Organizacja: Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP)

 

Szkoły przy których działamy:

- Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Matejki w Krakowie

- Szkoła Podstawowa nr 30 im. Kazimierza Pułaskiego w Krakowie

- Gimnazjum nr 22 im. ks. Jana Twardowskiego w Krakowie

- XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie

 

 

Drużyny oraz Kadra ZDH: 

FUNKCJA:

FUNKCYJNA/Y:

Komendant Związku Drużyn:

phm. Dorota Prusinkiewicz

Z-ca Komendanta Związku Drużyn:

phm. Michał Łesyk

Z-ca Komendanta Związku Drużyn ds. programowych:

pwd. Kamil Łapa

Kwatermistrz ZDH „Bractwo”

pwd. Krzysztof Kania

Drużynowa 29 GZ "Jamanije":

phm. Dorota Prusinkiewicz

Drużynowa 5 GZ "Magiczne Zuchy":

dh. Jacek Kulig

Drużynowy 5 Pg DH "EASTWICK":

pwd. Kamil Łapa

Próbna Drużyna Starszoharcerska

phm. Michał Łesyk

Drużynowa 295 Pg DW "KPW":

dh. Maciej Kurek

Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/zdhbractwo/

 

Strona internetowa: http://www.bractwo.krakowpodgorze.zhp.pl/

Strona internetowa: http://www.bractwo.krakowpodgorze.zhp.pl/

Kontakt: zdh.bractwo@gmail.com

Najważniejsze fakty z historii:

Związek 5-tych i 29-tych Drużyn Harcerskich "BRACTWO" powstał 26 września 1999 r. z inicjatywy istniejących obecnie drużyn byłego Szczepu "Dębnickiego" i "Kraka". Jednak drużyny, które początkowo wchodziły w skład ZDH współpracowały ze sobą już od wielu lat. Do tradycji ZDH przeszedł organizowany corocznie Rajd Urodzinowy ZDH „BRACTWO”, który odbywa się na przełomie września i listopada. Podczas rajdu wspominamy, bawimy się, oraz świętujemy kolejny rok naszej owocnej służby.

 Każda z drużyn posiada odrębną obrzędowość oraz tradycję. Historia najstarszej z drużyn 5 Pg DH „Eastwick” działającej w SP nr 29 w Krakowie, sięga 1928 roku.

Obozy: ZDH „BRACTWO” co rok organizuje obóz harcerski który jest podsumowaniem śródrocznej pracy drużyn. Pierwszy wspólny obóz drużyn, które później zawiązały BRACTWO miał miejsce już w 1993 roku.

 Nasze obozy obfitują w atrakcje przygotowane specjalnie z myślą o harcerzach. Corocznie obóz posiada swoją atrakcyjną obrzędowość (Władca Pierścieni, Średniowiecze, Starożytny Rzym, Świat filmów itp.). Na obozach nie tylko bawimy się i odpoczywamy ale także uczymy się przydatnych umiejętności w tym pierwszej pomocy. Harcerze i zuchy na obozach uczą się samodzielności, kształtują postawy prospołeczne oraz uczą się współpracy w grupie.

 W 2012 roku nasz obóz został odwiedzony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką. Bazę na której obozowaliśmy odwiedziły również władze harcerskie w tym druh Przewodniczący oraz druhna Naczelnik. W czasie wizyty Prezydent spotkał się i rozmawiał z zuchami naszego obozu oraz kadrą, spożył z harcerzami kolację oraz wziął udział w ognisku którego tematem był protektorat prezydenta.

Wolontariat: ZDH „BRACTWO” co roku czynnie działa na polu wolontariatu. Nasi harcerze pomagali m.in. przy: Cracovia Maraton, Cracovia Interrun, Red BUll X Fighters Warsaw 2008, WOŚP, Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, Uroczystości Pogrzebowe Pary Prezydenckiej w Krakowie, Deichman Mini Mistrzostw Europy 2010, oraz wiele wiele innych.

Działalność śródroczna: Każda z drużyn ZDH przez cały rok spotyka się raz w tygodniu podczas zbiórek harcerskich. Na zbiórkach nie tylko uczymy się nowych i co ważne przydatnych rzeczy (np. udzielanie pierwszej pomocy, węzły, posługiwanie się mapą czy busolą) ale także bawimy się podczas gier terenowych, czy pląsów. Jednak harcerstwo to nie tylko zbiórki to także biwaki, tu ZDH również ma się czym pochwalić, bierzemy bowiem udział w większości imprez jakie odbywają się w naszym Hufcu: m.in: Jesienny Złaz Hufca Kraków – Podgórze, Wiosenny Przegląd Hufca, Rajd Smoka, Rajd Nierozwiązanych Tajemnic. Działamy również na szczeblu Chorągwi Krakowskiej ZHP biorąc udział w Inauguracji Roku Harcerskiego, Przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju oraz uczestnicząc w wydarzeniach takich jak Marsz Pamięci Ofiar Katynia lub Obchody Swięta 3 Maja. Ponadto ZDH „BRACTWO” szerzy idee sportu wśród młodzieży, organizujemy wyjścia na ścianki wspinaczkowe, strzelnicę i basen, organizujemy także Dzień Sportu ZDH „BRACTWO”.

 

Opracowanie:

phm. Michał Łesyk HR

 

NA GÓRĘ