• Kalendarium

    Piątek, 2024-03-29

    Imieniny: Marka, Wiktoryny

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1423324
    • Do końca roku: 277 dni
    • Do wakacji: 84 dni
  • Kartka z kalendarza

Ferie w szkole

W dniach 14-18.01. 2019 w naszej szkole odbyła się akcja „ZIMA W SZKOLE 2019”. Dzieci podzielone na trzy grupy codziennie aktywnie i wesoło spędzały czas w szkole i poza nią. Każdy dzień, zgodnie z planem, był zapełniony wieloma atrakcjami, jednak głównym celem akcji była integracja uczniów.  Więcej informacji...

Poniedziałek upłynął nam pod hasłem „Teatr ma w sobie magię”. W ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci obejrzeliśmy spektakl pt. „Calineczka” w Nowohuckim Centrum Kultury. Przedstawienie przypomniało nam znaną baśń Hansa Christiana Andersena opowiadającą o przygodach dziewczynki o niewielkich rozmiarach lecz wielkim sercu. Maleńka bohaterka wyrusza w świat, by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując przez rozmaite krainy napotyka na miejsca przytulne i słoneczne, ale także mroczne i niesympatyczne. Spotyka istoty przyjazne jak i takie, które chcą ją wykorzystać. Losy Calineczki układają się w opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości, o potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, wzajemnym szacunku, wrażliwości na cierpienie innych, dobroci. Wykreowana na scenie baśniowa kraina odkryła przed małymi widzami zachwycającą i zaskakującą magię teatru. Pomysłowa scenografia sprawiła, że z zapartym tchem śledziliśmy przygody małej bohaterki.

Wtorek był dniem filmowym. Wybraliśmy się do Cinema City – Galeria Kazimierz na film pt. „Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra”. Po raz drugi zetknęliśmy się z bohaterami wykreowanymi przez Andersena, jednak w nieco innej formie… Podobało nam się niemal wszystko: wartka akcja, humor, wyjątkowe postaci, jak np. Gerda, która jest jedną z niewielu osób pozbawionych magicznych zdolności. Choć fakt ten stale komplikuje jej życie, bohaterka nie podaje się i dzielnie pomaga rodzinie w prowadzeniu magicznego sklepiku z zaklęciami. Niestety, pewnego dnia rodzice dziewczynki oraz jej brat – Kai - zostają porwani przez Króla Haralda. Okrutny władca i wielki wróg wszystkiego, co magiczne, zsyła najbliższych Gerdy do Krainy Luster – ponurego miejsca, w którym nie działają żadne czary. Dziewczynka, aby ocalić rodziców i brata, będzie musiała zdobyć pewien legendarny przedmiot. Nieoczekiwanie, jedyną osobą mogącą pomóc Gerdzie w niebezpiecznej misji staje się jej odwieczna rywalka – oziębła i tajemnicza Królowa Śniegu… Film zwrócił naszą uwagę na to, że rodzina i przyjaciele są najważniejszymi osobami w życiu – należy ich szanować oraz pomagać w trudnych chwilach – tak jak zrobiła to bohaterka.

W środę, o godz. 9:00 gościliśmy w szkolnej świetlicy panią policjantkę, która przypomniała nam o zasadach bezpieczeństwa podczas zbliżającego się drugiego tygodnia ferii. Tego samego dnia, na terenie szkoły, odbyły się Pomysłowe Warsztaty Wielozmysłowe. Prowadziły je dwie, bardzo sympatyczne, panie. Dzięki ich instrukcjom udało nam się stworzyć mokry piasek, który po dodaniu do niego kolorowej kredy, zmieniał kolor. Został także zorganizowany konkurs na najpiękniejszą rzeźbę. Budowle z piasku okazały się tak piękne, że wszystkie dzieci znalazły się na najwyższym stopniu podium. Po skończonych warsztatach ich uczestnicy otrzymali od pań prowadzących małe upominki.

Czwartek był dniem „muzealnym”. Udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty pt. „Zawodowy Kraków, czyli życie dawnych mieszkańców miasta”. Warsztat jest opowieścią o krakowskich, dzielnicowych tradycjach z perspektywy ich twórców i użytkowników – ludzi różnych profesji, mieszkających w różnych zakątkach Krakowa, różniących się statusem materialnym i umiejętnościami. W trakcie warsztatów dzieci wcieliły się w mieszkańców Krakowa i wzięły udział w intrygującej grze. Wykonując ciekawe zadania, wykorzystały zdobytą wiedzę, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące krakowskich tradycji oraz tego, jak funkcjonował dawny Kraków. Na swojej drodze spotkały żaków, przekupniów, flisaków i lajkonika. Otrzymawszy karty mocy i artefakty, raz po raz wcielały się w nowe role. Na koniec warsztatów każdy z uczestników ozdobił koszulkę, którą zabrał ze sobą do domu na pamiątkę.

W piątek odwiedzili nas aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych  w Trzebini. W ich wykonaniu obejrzeliśmy spektakl pt. „Czerwony Kapturek”. Przedstawienie bardzo nam się podobało, ponieważ mogliśmy odpowiadać na zadawane, w trakcie spektaklu, pytania, odgadywać zagadki związane z prezentowaną treścią oraz z bliska zobaczyć warsztat aktorski.

Czas między wyjściami wypełniliśmy wykonywaniem prac plastycznych. Stworzyliśmy galerię wesołych bałwanków, łąkę zimowych tulipanów oraz przepiękne zimowe krajobrazy.

W czasie wolnym naszą uwagę skupiały gry i zabawy związane z aktywnością fizyczną. Nad naszym bezpieczeństwem nieustannie czuwały wychowawczynie poszczególnych grup: pani Alicja Galik, pani Justyna Gatlik oraz pani Anna Sieczkowska.

Tegoroczna akcja ZIMIA W SZKOLE 2019 na długo pozostanie w naszej pamięci przede wszystkim za sprawą miłej i przyjaznej atmosfery panującej podczas zajęć oraz wyjść.

Jolanta Brągiel-Drozd

NA GÓRĘ