Pomoc w formie stypendiów szkolnych

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zachęca osoby chcące ubiegać się o stypendia szkolne do składania wniosków w terminie do 15 września 2017r.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń zamieszkujący w Krakowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Prawo do stypendium szkolnego przysługuje uczniom z rodzin, w których dochód nie przekracza 514 zł (netto) na osobę.

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony przez rodzica dziecka (opiekuna, osobę/podmiot sprawujący pieczę zastępczą), pełnoletniego ucznia oraz przez dyrektora szkoły. Stypendium przyznawane jest w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, dofinansowania do kosztu zakupu materiałów edukacyjnych. Stypendium jest realizowane poprzez refundację poniesionych kosztów za zajęcia lub zakupy - wystarczy przedstawić dowód potwierdzający zobowiązanie do poniesienia wydatków na cele edukacyjne (np. rachunek lub fakturę). W toku rozpatrywania wniosku o przyznanie stypendium szkolnego dokonuje się indywidualnej oceny danego przypadku, celem ustalenia czy wydatek jest poniesiony na cele edukacyjne. Wnioski dostępne są w Filiach MOPS.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające dochód rodziny ucznia uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, ustalony na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-15 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. Procedura dotycząca udzielania pomocy w formie stypendium szkolnego oraz wniosek wraz z załącznikami dostępne są również na stronie internetowej:

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku. Procedura dotycząca udzielania pomocy materialnej w formie zasiłku szkolnego oraz wniosek wraz z załącznikami dostępne są również na stronie internetowej: