Wyjście klas III na Kopiec Kościuszki

By uczcić Święto Niepodległości w poniedziałek 9.XI.15r. klasy trzecie spojrzały na Kraków z Kopca T. Kościuszki, poznały historie jego usypania, zwiedziły znajdujące się tam wystawy.  Więcej

Pierwszą pt,,Kościuszko"

W zainscenizowanych wnętrzach poznały fragmenty biografii narodowego bohatera, od jego narodzin w Mereczowszczyźnie w roku 1746 po śmierć, 15 października 1817 roku w szwajcarskim mieście Solura. Obejrzały znajdujące się tam oryginalne i rekonstruowane pamiątki, dokumenty, dzieła sztuki.

Drugą pt. ,, Polaków drogi do wolności"

W tym wyjątkowym  miejscu spotkały najwybitniejszych Polaków którzy, nie tylko orężem, walczyli w imię wolności. Zobaczyły realistyczne figury wykonane w skali 1:1, ubrane w stroje z epoki (część z nich to stroje ponad stuletnie, użyczone przez Teatr Słowackiego), przedstawione w interesujących aranżacjach, m.in. gen. Józefa Dąbrowskiego ,Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza,  Fryderyk Chopina,  Ignacy Paderewskiego i patrona naszej szkoły Jana Matejkę.

Z papieskiego śmigłowca powitał nas Jan Paweł II nieopodal kanonizowanej przez Niego w pobliskich Łagiewnikach Siostry Faustyny.

Pomimo chłodnego jesiennego dnia wycieczka była udana a trzecioklasiści wzbogacili się o nowa wiedzę dotyczącą historii naszego kraju.